Yönetici misiniz?

Yönetici misiniz? Öyleyse Kim Olduğunuzu ve Öneminizi Bilin!

Yöneticilik faaliyetini kendilerine meslek olarak seçenler veya bu yolda mücadele edenler!
Profesyonel yöneticiler veya profesyonel olmak isteyenler!

Yönetici, başkaları vasıtasıyla iş gören kişidir. Yaptığınız iş karşılığında maaş alsanız bile, verdiğiniz kararların sadece sizi değil, diğer tüm çalışanları ve en başta da yöneticilik yaptığınız örgütün sahiplerini ilgilendirdiğini bilin.

Siz önemlisiniz.

Siz, yönettiğiniz alanın beynisiniz. Onun bütün unsurları size bağlıdır. Sizde meydana gelebilecek bir arıza, sistemi felce uğratabilir. Bu nedenle, kim olduğunuzu ve öneminizi unutmadan görevinizi yerine getirmelisiniz.

Yıl 1946… Savaşın harap ettiği Tokyo’da yanmış bir mağazanın üçüncü katı. Bir grup insan, daha sonraları ünlü Sony firması olarak dünyanın huzuruna çıkacak olan kuruluşun temellerini atıyorlar.

Sony’yi dünyanın tehlikeli denilebilecek kadar büyük ekonomik güçleri arasına katan ve dünyaya hep iyimser bakışıyla ünlü yöneticisi Akio Morita, yöneticilerin önemini dile getiriyor.

“Japonya’da iş idaresi o kadar iyiyse, diye sormuştu bir Amerikalı dostum, neden her yıl on sekiz bin Japon şirketi sıfırı tüketiyor? Cevap çok basit: Dünyadaki öteki şirketler neden iflas ediyorsa, Japon şirketleri de aynı nedenden batıyor. Birçok şart yerine getirilmezse -ki bunları bankerler ya da bürokratlar değil, yöneticiler yapmalıdır- Japon şirketlerini başarılı kılacak gizli bir formül ve sihir yoktur.”

Örgütünüzün sıfırı tüketmesini istemiyorsanız, şartları yerine getirmelisiniz. Bu iş için gizli bir formül ve sihirde bulunmadığına göre, yapacağınız şey, kim olduğunuzu ve öneminizi çok iyi kavrayıp, yönetimin gizli olmayan formüllerini kullanarak yöneticilik yapmaktır.
Çünkü yanmış bir mağazadan dünya sahnelerine yükselebilmek için etkili bir yönetim sergilemek şarttır.

Etkileyin, yönetin ve yükselin.
Dünya sahneleri sizi bekliyor…